Josef Sural'ın ölümüne neden olan sürücü serbest

Josef Sural'ın ölümüne neden olan sürücü serbest
Alanyaspor futbolcusu Josef Sural'ın ölümüne sebep olan sürücü Adli Kontrol şartıyla serbest kaldı..

Alanyaspor'un çek futbolcusu Josef Sural'ın ölümüyle sonuçlanan kazanın  İlk duruşması Alanya 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. mahkemeye kazada araçta olan 6 yabancı futbolcu Alanyaspor tercümanla  duruşmaya katıldılarmahkeme heyeti sürücü Esat Altıntaş'ın Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Alanya 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi duruşmasına Isaac Sackey, Djalma Campos müşteki olarak katıldı. Ayrıca duruşmada kazada araç içerisinde bulunan şoförün arkadaşı Şükrü Yenihan, futbolcular Papiss Demba Cisse, Steven Rol Caulker, Wanderson De Souza Carnerio (Baiano), Welinton Souza Silva tanık olarak dinlenirken, çevirmen olarak ise Alanyaspor Tercümanı Baran Boçnak katıldı. 

Mahkeme heyeti ilk olarak kazada aracı kullanan Esat Altıntaş’ı dinledi. Sanık Altıntaş savunmasında, “28 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 19.00 sıralarında çalıştığım şirket sahibi beni arayarak. Alanyaspor uçağının rötar yapacağını, Kayseri’den bazı futbolcuların alınarak Alanya’ya getirmem gerektiğini söyledi. Bende Kayserili arkadaşım Şükrü Yenihan’ı arayarak Kayseri’yi pek bilmediğimi belirterek, bana yolculuk sırasında yardım etmesini istedim. Biz 00.00’da arkadaşım ile yola çıktık ve sabah 08.00’da Kayseri’ye geldik. Biz Kayseri’ye girdikten sonra yaklaşık saat 14.30’a kadar dinlendik. Sonra bir ara gezdik. Saat 17.00’da stada gitmek için yola çıktık. Maçın ikinci yarısını izledik. Saat 18.30’da futbolcular arabamıza bindi. Ben fazla İngilizce bilmediğimden futbolculara el işaretiyle emniyet kemeri takmaları yönünde uyardım. Bir süre yol aldıktan sonra futbolcular yemek için mola istediler. Niğde’de yemek için durduk. Burada yemek yedik ve alışveriş yapıldı. Ardından yola çıktık ve Seydişehir’de aracı ben aldım. Futbolcular bana gece 01.00’da toplantı olduğunu söyleyerek hızlı gitmemi istedi ama ben yavaş kullandım. Alanya girişinde birden kontrolü kaybettim. Araç yolun sağındaki su arkına kaydı. Ark geniş olduğu için çıkamadım. Minibüs arka girince birden hızlandı ve çıkamayınca karşıdaki büze vurarak durdum. Kazanın ardından ilk olarak yanımda olan Şükrü’ye bir şeyi olup olmadığını sordum, iyiydi. Ardından futbolculara baktık ve 1 kişinin eksik olduğunu görünce olay yerine koştum. Orada ölen futbolcuyu gördüm. O an yaşıyordu. Kandan boğulmasın diye kafasını sola yatırdım ve 112’yi arayarak polis ve ambulans talep ettim. Bu süreçte ben olay yerinden hiç ayrılmadım” dedi.

Mahkeme heyetinin sanık Altıntaş’a bir bu sürede rahatsızlığı olup olmadığını ve uykusuzluk durumunu sordu. Uykusuz veya hasta olmadığını belirten Altıntaş, “Hasta değildim, uykumu almıştım. Aracı yavaş kullandım. Nasıl oldu anlamadım, her şey birden oldu. Araç bir anda elimden kaydı, su arkından çıkaramadım. Polis tutanaklarında uyku ve uykusuzluğum ile alkolsüz olduğum bellidir”  cevabını verdi.   

Mahkeme heyeti son sözünü sorması üzerine Altıntaş, “Böyle bir olay olduğu için üzgünüm. Kaza anında bir yere gitmedim ve gerekeni yaptım. Bana hızlı git diyen Steve Caulker’dı. Toplantı olacağını ise telefonda isminin Burak olduğunu belirten bir kişi, kulüpte toplantı olacağını, biraz hızlı kullanmam gerektiğini söyledi. Hızlı gitmedim. Hızlı gitsem saat 01.00 ile 01.30 sıralarında Alanya’da olmam gerekirdi fakat ben 02.00’da girdim.” savunmasını yaptı. 

SACKEY 
Bu savunmanın ardından mahkeme heyeti İsaac Sackey’e söz verdi. Futbolcu Sackey, “Daha önceki ifademe ekleyeceğim bir ey yok. Oturduğum şekil itibariyle ön tarafı göremiyordum. Sırtım dönük olduğu için çok şey göremedim” dedi
Mahkeme heyetinin toplantı konusunu sorması üzerine, “Ben böyle bir toplantı konusunu bilmiyorum, duymadım, konuşmalara da şahit olmadım” diye konuştu. Mahkeme heyeti şikayetçi olup olmadığını sorması üzerine Sackey, kolunda küçük bir kırık olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi. 

CAMPOS 
Ardından çağırılan Djalma Campos ise ilk ifadesinin geçerli olduğunu belirterek şöyle konuştuk. “Bir arkadaşımızı kaybettik. Her şeyi bilmek hakkımız diye düşünüyorum. Kazada ise sadece birkaç saniye önce bir gümbürtü duydum. Başka bir şey görmedim. Saat 01.00’da toplantı olacağına dair ben bir şey duymadım, bilmiyorum. Şoförden şikayetçi değilim” dedi. 

CİSSE
Mahkemeye tanık olarak katılan Papiss Demba Cisse ise olay anını şöyle anlattı: “Daha önce dediğim gibi her şey çok hızlı gelişti. Kaza kulübe kısa bir mesafe kala oldu. Hiç bir şey hatırlamıyorum. Oturduğum yerden şoförün yüzünü görmüyordum. Arkada oturarak telefonda oyun oynuyordum. Şoförün uyuyup uyumadığını bilmiyordum. Benim hatırladığım tek şey Sural’ın yüzü."   
Mahkemenin, ‘Kazadan sonra şoför yaralılara yardım etti mi? Sorusuna Cisse, “Kaza anında biz ilk olarak birine çarptığımızı düşündük. Minibüsten inip geriye doğru gittiğimizde yerde yatan biri vardı. Ben ‘Ah birine çarpmışız’ dedim. Şoförün ise Sural’a yardım ettiğini görmedim. Toplantı hakkında bir bilgim yok.” cevabını verdi.

CAULKER 
Tanık Steven Caulker ise “İlk ifadem geçerli. Şoförün uyuduğuna veya daldığına dair herhangi bir şey görmedim. Yolculuk esnasında şoförün arkadaşı uyuyordu. Sırtım dönüktü. Benim özel bir toplantım vardı. Bende telefon aracılığı ile Türkçe öğretmenim Burak Köse’ye bunu şoföre Türkçe olarak söylemesini istedim. Toplantıya yetişmek için acele etmesi gerektiğini söylettim” dedi.
Mahkeme heyetinin şoförün yaralı Sural’a yardım edip etmediğini sorması üzerine Caulker, “O anın fotoğrafını hatırlamıyorum. Birden olay yeri kalabalıklaştı. Direkt onun yüzünü gördüğümü söyleyemem” diye konuştu.
 
BAİANO 
 Tanık olarak dinlenen Wanderson De Souza Carnerio (Baiano) da “Ben şoförün yanında oturuyordum ancak yola bakmıyordum. Bir ara telefonum yere düştü. Eğilip aldım, kafamı kaldırdığımda araç saatte 60-80 km hızla sağa doğru gidiyordu. Uyuduğunu görmedim” ifadesini verdi.  
Mahkeme Baiano’ya ilk ifadesinde şoförün fren yaptığını görmediğini söylediğini sordu. Baiano da, “Evet görmedim Aşağı düştük ve duvar gibi bir şeye çarptık. Araç yavaşlamadı, hızlandı. Toplantı konusunu ise bilmiyorum ve duymadım” şeklinde cevapladı. 

Tanık futbolcu Welinton Souza Silva ise şöyle dedi: “Yolculuk sırasında oturuyorduk. Ben tabletten müzik dinliyordum. Bir ses duyduk. Bir şeye çarpmış gibiydik. Araç durunca birbirimizi yokladık. Ben arkada yolculuk yapıyordum ve bana göre araç hızlıydı.  Ben hız yapması konusunda bir şey söylemedim. Kazanın ardından ben bacağım, kolum ve kafamda ağrılar olduğu için Sural’ın bulunduğu yere gidemedim. O yüzden kim yardım etti bilmiyorum. Dalgın olup olmadığını bilmiyorum. Yol boyunca tahminim hızı 80 ile 120 km arasındaydı.”

ŞÜKRÜ
Son olarak tanık sıfatında dinlenen şoförün arkadaşı Şükrü Yenihan, kaza sırasında uyuduğunu, hiç bir şey görmediğini, kazadan sonra uyandığını ve arkadaşı Esat Altıntaş’ın yaralıya yardım ettiğini gördüğünü söyledi.

AVUKAT 
Savunma avukatı Sevda Ünlü, sanık Esat Altıntaş’ın üzerine atılı suçları kabul etmediklerini beyan ederek, sanığın cezaevindeki süresi göz önünde bulundurularak adli kontrol şartı veya kefalet ile beraatını talep etti. 

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ 
Mahkeme heyeti son soru olarak futbolculara emniyet kemeri takmaları yönünde ikaz alıp almadıkları ve takıp takmadıkları konusunu sordu. Tüm futbolcular ikaz almadıklarını söylerken, Baiano emniyet kemeri taktığını belirtti. Duruşmaya verilen 10 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme Başkanı Seda Selma Sert’in açıkladığı karara göre; Esat Altıntaş’ın üzerine atılı ‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçunu işlediğine dair somut şüphe ve olguların devam ediyor olmasına rağmen, tutuklulukta geçirdiği süre, mevcut delil durumu, tutuklamanın tedbir oluşu hususlarını dikkate alınarak sanığın adli kontrol şartıyla serbest kalmasına karar verdiklerini açıkladı.
Mahkeme 14 Kasım 2019 tarihine saat:10'50 de yapılmasına karar verildi. 

 OLAYIN GEÇMİŞİ
Aytemiz Alanyaspor'un 28 Nisan tarihinde deplasmanda oynadığı Kayserispor maçının ardından 7  futbolcu. Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cisse, Isaac Sackey, Welinton Souza ve Josef Sural kiraladıkları özel VIP minibüsle takımdan ayrı olarak dönüşe geçti. Kayseri'den bir firmadan kiralandığı belirtilen ve E. A.’nın kullandığı VIP minibüs saat 02.30 sıralarında Alanya’nın girişindeki Dinek mevkii yakınlarında sürücüsünün kontrolünden çıkan minibüs yol kenarındaki su kanalına girip yan yatarak sürüklendi. Kazada futbolculardan Josef Sural başını çarparak ağır yaralanırken, Welinton Souza ve Isaac Sackey ise hafif şekilde yaralandı. Diğer futbolcular ve 2 sürücü ise kazayı yara almadan atlattı. Kazanın ardından olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği yaralı futbolcular ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Kazanın ardından minibüsün 2 sürücüsü ifadesinin alınması için polis merkezine götürüldü. Sürücülerden birinin ifadesinde olayın şokuyla kazayı hatırlamadığını söylediği belirtildi.
Durumu ciddi olan, kafasından darbe aldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu belirlenen Josef Sural ise ameliyata alındı. Ameliyattan çıkan  ve yoğun bakımda  tedavisi süren Sural, sabah saatlerinde doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirmişti.

SÜRÜCÜ TUTUKLANDI
Kayseri deplasmanından özel minibüsle 7 futbolcuyu götüren sürücü Esat A. 2 kişinin yaralanmasına ve 1 kişinin ölümü ile sonuçlanan kaza sonra Saray Polis Karakolunda alınan ifadesinde uyumadım araç kontrolden çıktı dedi sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir