15 Nisan İtibarıyla Yasaklanan Uygulama Resmi Olarak Tekrar Hatırlatıldı: Artık Kimse Kullanamayacak

15 Nisan İtibarıyla Yasaklanan Uygulama Resmi Olarak Tekrar Hatırlatıldı: Artık Kimse Kullanamayacak
15 Nisan'da başlayan gırgır ve troller için av yasağının balık tezgahlarındaki çeşitliliği azaltarak fiyatları artırdığı belirtiliyor. Balıkhanede çalışan Hasan Doğuş Tunç, balık çıkmasına rağmen fiyatların yükseldiğini söyledi. İstavrit ve sardalya gibi popüler balık türlerinde fiyatlar fırlıyor.

Türkiye’de 15 Nisan’da başlayan gırgır ve troller için av yasağı, balık tezgahlarındaki çeşitliliği azaltarak fiyatları artırdığı belirtilerek balıkhanede çalışan Hasan Doğuş Tunç, bu durumu açıkladı. Tuç açıklamalarında  “Bu balık çıkmıyor anlamına gelmiyor. Balık çıkıyor ama neye yansıdı? Fiyatlara, milletin alım gücüne yansıdı.” ifadelerini kullandı.

Balık Fiyatları Fırlıyor

Özellikle istavrit ve sardalya gibi popüler balık türlerinde fiyatlar önemli ölçüde yükseldiği belirtilerek yasaklar öncesinde kilosu 90 TL olan istavrit, şimdi ise 220 TL’ye kadar çıktığı ve sardalya balığı da benzer bir fiyat artışı yaşadı ve kilosu 150 TL’ye kadar yükseldiği vurgulandı.

Fiyatların Geçici Olarak Yükselebileceği İfade Ediliyor

Balıkçı esnafı Tunç, yasağın etkisinin geçici olduğunu ve havaların ısınmasıyla birlikte balık akımının kuvvetlenmesiyle fiyatların düşeceğini belirtiyor. Bu durum, balık fiyatlarının zamanla normale dönebileceğini işaret ediyor.

Çanakkale’nin Önemi

Çanakkale, Türkiye’de en çok balığın çıktığı yerlerden biri olarak bilinir. Bölgenin lüfer gibi değerli balık türlerinin göç rotası üzerinde olması, balıkçılık açısından büyük bir önem taşır. Tunç, özellikle Eylül-Aralık ayları arasında lüferin bol olduğunu vurgulayarak, Çanakkale’nin balıkçılık potansiyelini ön plana çıkarıyor.

Balık yasağının, Çanakkale’deki balıkçılık sektörünü ve balık tüketimini nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor. Ancak, gelecek günlerde yaşanacak gelişmeler, bu konudaki net cevapları ortaya çıkaracaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.