Alanya Antalya kiracılar konusunda ne yapacağını bilmez halde

Alanya Antalya kiracılar konusunda ne yapacağını bilmez halde
Kiracılar konusunda son günlerde Antalya ve Alanya yerleşkelerinde kafalar karışmış durumda. İşte son günlerde Alanya ve Antalya gündeminden düşmeyen olayın detayları.

Alanya ve Antalya'daki kiracıların %25'lik kira artış sınırının kalkmasıyla paniğe kapılmamaları gerektiğini söyledi. Ev sahiplerinin keyfi zam yapamayacağını ve yıllık enflasyon ortalamasına göre tavan artışın belirleneceğini vurguladı. Borçlar Kanunu'na göre, kira artış oranının yıllık enflasyon ortalamasına göre belirleneceğini ve bu oranın Temmuz ayında yaklaşık %70.9 olacağını belirtti.

Beş yıl ve üzeri kira sözleşmelerinde bu tavan miktarın geçerli olmadığını, %100 veya %200 gibi artışların yapılamayacağını ve bu tür artışların geçersiz olduğunu ifade etti. Kiraların bankalar aracılığıyla ve "kira" açıklamasıyla yatırılması gerektiğini ekledi.

Kiracılar kira artış sınırının kalkmasıyla endişe yaşıyor. Avukat Ali Onar, ev sahiplerinin keyfi artış yapamayacağını ve artışların yıllık enflasyon ortalamasına göre belirleneceğini belirtti. Yüzde 100 veya 200 gibi artışların geçersiz olduğunu vurgulayan Onar, kira sözleşmelerinde bu tür hükümlerin bulunamayacağını söyledi. İki yıldır uygulanan %25’lik zam sınırı 1 Temmuz’da sona erecek.

Bu tarihten sonra bazı vatandaşlar aşırı kira artışı endişesi taşımaktadır. Onar, kiracıların paniğe kapılmaması gerektiğini ve Borçlar Kanunu’na göre kira artış oranının yıllık enflasyon ortalamasına göre belirleneceğini açıkladı. Temmuz ayında bu oranın yaklaşık %70.9 olması beklenmektedir. Onar, taraflar arasında belirlenmiş kira artış yüzdesinin geçersiz olacağını ve mahkemenin tavan miktarı dikkate alarak karar vereceğini de söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alanya Medya İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.