Alanya'da müthiş ortalama! Caretta carettaların yüzde 70’i hayata tutundu

Alanya'da müthiş ortalama! Caretta carettaların yüzde 70’i hayata tutundu
Alanya'nın Demirtaş, Keşefli ve Yeşilöz sahilinde caretta carettaların korunması için çabalayan çevreci Güldane Şahin, yaptığı açıklamada caretta carettaların yuvalarından yüzde 70'inin başarılı bir şekilde çıkarak denize ulaştığını paylaştı.

Çevreci Güldane Şahin caretta caretta ve kum zambaklarının korunması için çağrıda bulundu. Kum zambaklarının eşsiz güzelliğine dikkat çeken Şahin, bu bitkilerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kızgın kumların üstünde beyaz çiçekler açtığını ve bu çiçekleri koklayanların bu eşsiz kokuyu unutamayacaklarını belirtti. Ancak, kum zambaklarının neslinin tehlikede olduğunu ve koruma altına alındığını vurguladı. Deniz kaplumbağalarının da koruma gerektiren bir tür olduğunu söyleyen Güldane Şahin, bu kaplumbağaların 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sahillerde yuva yaparak yaşadığını ve yumurtalarının genellikle Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yavruya dönüştüğünü açıkladı. Ancak, bu türün nesli tehlikede olduğunu ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığını belirtti.

Şahin, deniz kaplumbağalarının yuvalarından ortalama yüzde 70’inin başarılı bir şekilde çıktığını ve denize ulaştığını paylaştı. Ancak, bu yavruların yaşam savaşının zorlu olduğunu ve sadece binde birinin yetişkinlik dönemine ulaşabildiğini vurguladı. Şahin ayrıca deniz kaplumbağalarının deniz analarını yediğini ve bu türün azalmasıyla deniz analarının arttığını, bu da insanların denizde yüzerken sağlığını tehlikeye attığını anlattı. Güldane Şahin doğa tahribatlarının, ekolojik dengesizliğin ve iklim değişikliğinin Deniz Kaplumbağaları ve Kum Zambakları üzerinde olumsuz etkiler yarattığını vurgulayarak, doğayı koruma çağrısında bulundu. Turizmin sadece eğlence olmadığını ve doğal güzelliklerin tanıtılmasının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.