7.608 TL Destek Ödemesi İçin Başvurular Başladı: 11 Haneli TC Kimlik Numarası İle Yapılacak

7.608 TL Destek Ödemesi İçin Başvurular Başladı: 11 Haneli TC Kimlik Numarası İle Yapılacak
Devlet, evde bakım maaşı ödemelerine yaklaşık 7 bin 608 TLlik bir ödeme yapacak. Bu ödemeler, ihtiyaç sahiplerini desteklemek amacıyla yapılan devlet yardımları arasında yer alıyor. Evde bakım maaşı ödemelerinden yararlanabilmek için belirli şartları taşıyan kişilere bu ödeme yapılacak. Devletin destekleri, ihtiyaç sahipleri üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Hesaplara 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor. Devlet tarafından yapılan ödemeler yakından takip edilen konular arasında yer alıyor. Bu ödemelerden biri de evde bakım maaşı ödemeleri oldu. Buna göre, evde bakım maaşı ödemesinden yararlanabilmek için belirli şartları kapsayan kişilere 7 bin 608 TL ödeme yapılacak.

Devlet birçok başlık altında ihtiyaç sahiplerini desteklemeye devam ediyor. Evinde yaşlı, engelli, bakıma muhtaç yakınlarına bakan vatandaşlar evde bakım maaşı kapsamında 7 bin 608 TL ödeme alıyor. Her ayın 15’inden itibaren hak sahiplerinin hesaplarına 7 bin 608 TL ödeme geçiyor. Evde bakım maaşı kapsamında yapılan ödemeler için belirli şartlar var. Bunlarda biri de engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilmesi gibi durumlar.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler.

Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.

Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER NELER?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu,

Engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı

SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri

Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.

Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

Tapu Sicil Müdürlüğünden Tapu Kayıt Bilgileri(Engelli ve Bakmakla Yükümlü Olan Bireylerin)
Varsa öğrenim durumunu gösteren belge sureti.

Dilekçe.(Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne hitaben- Dilekçede engelliye evde bakım hizmeti vermek istediği ve bakım ücretinden faydalanmak istediği, evde beraber yaşanılan bakmakla yükümlü olunan bireylerin mal ve gelir durumları) belirtilecektir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı sorgulamanın nasıl yapılacağı merak ediliyor. Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.