ALKÜ'de hemşirelik öğrencilerine enfeksiyon ve korunma yolları dersi

ALKÜ'de hemşirelik öğrencilerine enfeksiyon ve korunma yolları dersi
ALKÜ'de klinik uygulama eğitimi alan Hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencilerine 'sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon ve korunma yolları' hakkında ders verildi.

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Aysel Duman tarafından gruplar halinde verilen uyum eğitiminde; hastane enfeksiyonları, sorun mikroorganizmalar, izolasyonlar, koruyucu ekipman kullanımı, atık yönetimi, kan yolu ile bulaşan hastalıklar, bağışıklama, aletlerin dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon prensipleri, hastane temizliği el hijyeni konuları anlatıldı. Eğitim, soru-cevap şeklinde geçti. Öğrencilere özellikle hastanelerde enfeksiyonun önemi ve dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulandı.

Düzenlenen program hakkında bilgi veren ALKÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yılmaz Güler, “Bu tür eğitimler özgüveni yüksek ve yeterli donanımı elde etmiş olarak çalışma hayatına başlayabilen sağlık personellerimiz için önemli bir yere sahiptir. Hastane enfeksiyonlarının önlenmesinin bir ekip işidir. Bu düşüncede çalışma ortamlarını ve şartları gören 1. sınıf hemşirelerimizin bireysel ve akademik anlamda gelişmeleri açısından düzenlenen eğitimler önemli bir yere sahiptir. Sağlık alanında nitelikli, kalifiyeli hizmet anlayışını kendimize ilke edindiğimiz hastanemizde üretmek ve yeni oluşumlara yön vermek adına bu tarz eğitimler devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Haber Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.