Ruslar, Arapları da geçti! Alanya çok uluslu bir çöplük olma yolunda!

Ruslar, Arapları da geçti! Alanya çok uluslu bir çöplük olma yolunda!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Rakamlar, Alanya ve Antalya'nın özellikle Rus yatırımcılar için cazip bir konut pazarı haline geldiğini gösteriyor. Detaylar haberimizde...

Türkiye genelindeki konut satışları, son aylarda özellikle Alanya ve Antalya bölgelerindeki Rus yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı konut satış istatistiklerini açıkladı ve bu bölgelerin konut satışlarının Türkiye genelinde açık ara önde olduğunu gösterdi.

TOPLAM KONUT SATIŞLARINDA AZALMA ANCAK AYLIK ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde Ağustos ayında toplam 122,091 konut satıldı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1'lik bir azalma gösterse de, aylık olarak değerlendirildiğinde bir önceki aya göre yüzde 11,4 artış kaydedildi.

RUSLARIN İLGİ ODAĞI: ALANYA VE ANTALYA

Özellikle Alanya ve Antalya, Rus yatırımcılar için gözde destinasyonlar haline geldi. Bu bölgelerdeki konut satışları, Türkiye genelinde açık ara önde bulunuyor. Alanya ve Antalya, Türkiye'de konut satışlarının zirvesinde yer alıyor.

İSTANBUL, KONUT SATIŞLARINDA LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

İstanbul, 17,408 konut satışıyla yüzde 14,3'lük bir payla en yüksek satışa sahip il oldu. İstanbul'u, 11,007 konut satışı ile yüzde 9,0'luk payla Ankara ve 6,504 konut satışı ile yüzde 5,3'lük payla İzmir takip etti.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARINDA AZALIŞ

İpotekli konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,1 azalış göstererek 16,375 oldu. İpotekli satışlar toplam konut satışlarının yüzde 13,4'ünü oluşturdu. Ocak-Ağustos döneminde ise ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28,0 azalışla 152,438 olarak kaydedildi.

DİĞER KONUT SATIŞLARI ARTIYOR

Diğer konut satışları ise Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artarak 105,716 oldu. Bu tür satışlar toplam konut satışlarının yüzde 86,6'sını oluşturdu. Ocak-Ağustos döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,9 azalışla 644,980 olarak kaydedildi.

YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN ANTALYA VE MERSİN TERCİH EDİLİYOR

Ağustos ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 azalışla 3,058 olarak gerçekleşti. İstanbul, yabancılara yapılan konut satışlarında öncü konumdaydı. İstanbul'u sırasıyla 919 satış ile Antalya ve 248 satış ile Mersin izledi. Ocak-Ağustos döneminde ise yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,6 azalışla 25,134 olarak kaydedildi.

RUSYA FEDERASYONU VATANDAŞLARI TÜRKİYE'Yİ TERCİH EDİYOR

Ağustos ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 733 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 342 konut ile İran, 220 konut ile Irak ve 141 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi. Rus yatırımcılar, Türkiye'nin güzelliklerine olan ilgilerini konut satın almaya dönüştürmeye devam ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir