Meteoroloji'den Kar Uyarısı! Saat Verildi, Türkiye Genelinde Yoğun Kar Bekleniyor

Meteoroloji'den Kar Uyarısı! Saat Verildi, Türkiye Genelinde Yoğun Kar Bekleniyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin büyük bir bölümünde yoğun kar yağışının beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde kar yağışı etkili olacak.

Bugün akşam saatlerinden itibaren Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Cuma günü etkisini arttırması beklenen kar yağışlarının; hafta sonu da aralıklara etkili olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da kar yağışı akşam saatlerinden itibaren Anadolu Yakası’nda başlayacak. Yağışın gece saatlerinden itibaren il genelinde görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu’da ise Malatya, Tunceli ve Elazığ çevrelerinde kar yağışı bekleniyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün akşam saatlerinden sonra Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce yükseklerinde yoğun kar yağışı var. Hafta sonu sıcaklıklar 2-3 derece düşecek. İstanbul akşam saatlerinden itibaren Anadolu Yakası sağanak yağışlı 10C” ifadelerini kullandı.

Kazdağları’nda da kar yağışı etkili oldu. Bölgede sıcaklık değerleri eksi 10 derecenin de altına indi. Keşif Yolcuları grubu, zorlu hava şartlarında yoğun kar yağışı eşliğinde Kazdağları’nın en yüksek zirvelerinden olan bin 300 metre yükseklikteki At Kayası zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.

Tırmanış yaklaşık 8 saat sürdü. Zorlu bir tırmanış ardından zirveye ulaşan dağcıların kamerasına Sibirya’yı hatırlatan görüntüler yansıdı.

Kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklar yaşanabileceğinden vatandaşlara dikkatli olmaları çağrısı yapıldı.

İşte kar yağışının etkili olacağı iller:

  • Marmara Bölgesi: İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Yalova, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale
  • Ege Bölgesi: Aydın, Manisa, İzmir, Muğla
  • İç Anadolu Bölgesi: Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Niğde
  • Batı Karadeniz Bölgesi: Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Kastamonu
  • Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi: Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Rize, Artvin, Trabzon, Giresun
  • Doğu Anadolu Bölgesi: Malatya, Tunceli, Elazığ
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir