Balbey Kentsel Yenileme Projesi değerlendirildi

Balbey Kentsel Yenileme Projesi değerlendirildi
Başkan Böcek, “Proje ile ilgili süreç ortak kararla belirlenecek” Balbey’in Antalya’nın en önemli değerlerinden biri olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balbey Projesi ile ilgili bundan sonraki sürecin hak sahipleri ile alınacak ortak kararla belirleneceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitin Böcek başkanlığında Balbey Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi. Değerlendirme toplantısına Antalya Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Av. Cansel Tuncer, Başkan Danışmanları Dr. Cem Oğuz, Alper Gökçay ile Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Saruhan, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hüsamettin Elmas, Kent Estetiği Daire Başkanı Barış Soykam, ANET Genel Müdürü Mesut Kocagöz, ANTEPE Genel Müdürü İsmail Erdoğmuş katıldı. Balbey Kentsel Yenileme Projesi Planlama Başdanışmanı Prof. Dr. Zekai Görgülü’nün de katıldığı toplantıda Balbey Projesi’nde gelinen son nokta ele alındı.

HAK SAHİPLERİ İLE TOPLANTI YAPILACAK

Toplantıda Proje Planlama Başdanışmanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, projenin geldiği süreç hakkında Başkan Böcek’e bilgi sundu. Başkan Böcek, önümüzdeki günlerde Balbey Kentsel Yenileme Projesi 1. Etap proje alanındaki hak sahipleri ile toplantı yapılacağını belirterek, “Bu toplantıda ortaya çıkacak görüş ve öneriler doğrultusunda bundan sonraki süreci belirleyerek, yol haritamızı çizeceğiz” dedi.

BALBEY PROJESİ’NİN SÜRECİ

Antalya’nın en önemli değerlerinden birisi olan Balbey Mahallesi Kentsel Sit Alanı ve çevresini kapsayan yaklaşık 16 hektarlık alan 23.03.2015 tarihli ve 2015/7456 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden 24.04.2015 tarihli ve 29336 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak “Yenileme Alanı” ilan edildi. 1. Etap olarak belirlenen Sobacılar Çarşısı ve İsmet İnönü Parkı'nın kuzeyindeki alanla ilgili 7 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 712 sayılı Cumhurbaşkanı kararına göre 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince kamulaştırma kararı verildi. Sonrasında ise Balbey Mahallesi 1. etap proje alanında 6722 ve 6636 adalar içerisinde yer alan 10 metrekareden küçük ve ulaşılamayan kişilere ait yerler haricindeki diğer parsel ve alanlara ait acele kamulaştırma kararından vazgeçildi.