Alara da iptal sevinci

Alara da iptal sevinci
Alara çayı üzerinde bulunan Uçansu bölgesinde toplanan 150 den fazla çevreci, derelerin özgür akmasını istedi. HES iptallerinin çoğalması dileğinde bulundular.

Haber: Zeki Demir

Antalya, Gündoğmuş da, doğa harikası Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, üçüyle ilgili hukuki sürecin sürdüğü 8 HES projesinden biri daha mahkeme tarafından iptal edilince, çevreciler ve siyasiler bölgede toplanarak sevinç gösterileri yaptılar. Derelerin Kardeşliği Platformu , tüm emekli sen, CHP Alanya ve Gündoğmuş örgütlerinden yaklaşık 150 kişi Çündere , Güzle Mevkii denilen , Koca Köprü de toplandılar. 

Antalya'nın küçük ilçesi Gündoğmuş 'da , Akyarı, Tavşanalanı ,  Çündere, Köprülü, Çaltı, Eskibağ köy yolları üzerinde,   Torosların zirvesi Akdağ ve Geyik dağlarında, 50 metre yükseklikten dökülen doğa harikası Uçansu Şelalesi'nin kaynağını da oluşturan Alara Çayı üzerinde, 7'si dere, 1'i baraj tipi olmak üzere 8 HES projesi yer alıyor.

Akdeniz'e döküldüğü alana kadar yaklaşık 80 kilometre uzunluğa sahip Alara Çayı üzerindeki HES projelerinden Hayat 1, Hayat 2 HES projeleriyle ilgili hukuki süreçler devam ederken, Kamer HES ile ilgili mahkemeden iptal kararı çıktı.Kararın çıkmasıyla birlikte çevreciler ve doğa severler Uçansu Şelalesinde bir araya geldiler. 

CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ile birlikte yaklaşık 40 kişilik parti yöneticileri ve tanıdık simalar ile ünlü siyasi Yakup Kuzay, HES'lerin iptali için mücadele veren yeminli mali müşavir Mevlüt Güven, Antalya, Manavgat, İbradı dan gelen çevre kuruluşlarının başkanları, bölge muhtarları da etkinlikte hazır bulundular.

Yapılan konuşmalarda çevre ve doğanın önemine dikkat çekildi ve "dereler özgür aksın"  denildi. Çevreciler diğer mahkemelerin de bölge halkının lehine sonuçlanmasını beklediklerine dikkat çekip takipçisi olacaklarını söylediler.