Yeni asgari ücret sızdırıldı! 2024 yılına çalışanlara müjde mi kara haber mi geliyor?

Yeni asgari ücret sızdırıldı! 2024 yılına çalışanlara müjde mi kara haber mi geliyor?
Yeni asgari ücret zam oranı sızdırıldı. İşte bu yıl bitmeden açıklanacak olan 2024 yeni asgari ücret rakamı!

Asgari ücrete gelen zam başta tatmin etse de ardı ardına gelen zamlar sonrası maaş yine eridi çalışanlar yine geçimsizlik derdiyle baş başa kaldı. Peki yeni asgari ücret 2024'te ne kadar olacak?

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü, kulağı asgari ücrete gelecek yeni zam duyurusuna odaklandı. Yeni asgari ücret için rakamlar sızdırılmaya başlandı. 2024 yılında yapılacak olan yeni asgari ücret zammı belli oldu.

2024 yılı için yeni asgari ücret zam oranı belli oldu. Yeni asgari ücret rakamı sızdırıldı. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücrete yapılacak yeni zam için hazır olda haber bekliyor. Asgari ücrete gelecek olan zam oranı hükümete yakın isimlerden sızdırıldı. İktidara yakın kaynaklar yeni asgari zam oranı için 5 formülün masada olduğunu yazarak oranı açıklamış oldu.

Dolar kurunun yükselmesi, ÖTV'ye gelen ağır zam oranı derken vatandaş sadece nefes alabilmek için çalışıyor duruma düştü. Ardı ardına gelen zamlarla asgari ücret ne kiraya, ne alışverişe, ne yemeye ne içmeye yeter oldu. Hal böyle olunca asgari ücrete yeni zam yapılması mecburiyete dönüştü. Yıl sonuna kadar asgari ücrete yapılacak olan zam oranı da iktidara yakın kaynaklardan sızdırıldı.

Asgari Ücret Tespit Komitesi, 2024 yılı boyunca uygulanacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalara başladı. 2024 zammı için iktidara yakın kaynaklara sızdırdığı 5 formül açıklandı. İşte o 5 formül!

Formül 1

Yıllık enflasyon bu yılın başında yürürlüğe giren net 8 bin 506 lira 80 kuruşluk asgari ücrete yansıtılacak ve refah payı eklenecek. 2023 enflasyon tahminine göre net asgari ücret refah payı hariç 14 bin 36 lira olacak.

Formül 2

Yıllık enflasyonun mevcut asgari ücrete eklenecek. Bu formüle göre de net asgari ücret, 11 bin 402 lira 32 kuruştan yüzde 65 artışla 18 bin 813 lira 82 kuruş olacak.

Formül 3

Asgari ücrete yapılan yüzde 34 oranında ara zamma ek yıllık enflasyona ve refah payı eklenerek yeni asgari ücret 14 bin 937 lira olacak.

Formül 4

Enflasyon oranında zamma buna refah payı eklenerek refah payı hariç asgari ücret 15 bin 707 lira olarak açıklanacak.

Formül 5

Hedeflenen enflasyon oranı baz alınarak refah payı da hariç olarak net asgari ücret 15.165 TL'ye yükseltilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir