Yeni asgari ücret bomba kulis bilgisi! Masada 5 formül var, okkalı zam geliyor

Yeni asgari ücret bomba kulis bilgisi! Masada 5 formül var, okkalı zam geliyor
Yeni asgari ücret zammı son dakika kulis bilgisi geldi. Hükümetin masasında asgari ücret için 5 farklı formül var. Milyonlar için asgari ücrete Okkalı zam geliyor.

Türkiye'de yaklaşık 8 milyon asgari ücretli çalışan yıl sonuna doğru geri sayım devam ederken yeni asgari ücret ne kadar olacak sorusuna cevap bulmaya çalışıyor. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı enflasyon verilerinde. Buna ek olarak hükümetin masasındaki formüller de merakla Takip ediliyor. Çünkü hükümet zam oranları ile ilgili Geçtiğimiz günlerde Yeni kararlar almıştı. Peki asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak? Asgari ücrete ne zaman zam gelecek? Hükümetin yeni asgari ücret formülleri haberimizde…

Yeni asgari ücret için geri sayım devam ediyor. Asgari ücretin belirlenmesi için beklenen enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon Tahmini de asgari ücret zammı için oldukça önemli nokta asgari ücret zammına ilişkin bazı formüllerde ortaya çıkmaya başladı. Yıl sonunda maaşları yapılacak artış bomba gibi olacak. Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı kaç TL olacak? 2024 asgari ücret zammı ve detaylar haberimizde…

asgari-ucret-zammi-1.jpg

ASGARİ ÜCRET ZAMMI'NDA 5 FORMÜL BELLİ OLDU

Asgari ücrete yapılacak zam için hükümetin masasındaki formüller ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Masadaki 5 formüle ilişkin bilgiler geldi. Buna göre yeni asgari ücret için beklenen tahminler şöyle:

Asgari ücret zammı için yıllık enflasyon mevcut asgari ücrete eklenecek Böylece yeni asgari ücret belirlenecek. İlk formüle göre refah ve hariç enflasyon hesabı üzerinden yeni asgari ücret 14.036 TL olacak.

Asgari ücret zammı için 2 formüle göre refah pay hariç olarak 11.402 TL üzerinden yapılacak enflasyon zammı ile birlikte yeni asgari ücret 18813 TL'ye çıkacak.

Asgari ücret zammında 3 formüle göre Temmuz ayında yapılan ara zamma yıllık enflasyon eklenecek. Böylece 2023 yılı yeni sonunda yeni asgari ücret 14.937 TL olacak.

Hükümetin masasında bulunan diğer bir asgari ücret formülüne göre ise 2. Yarıda çıkan 6 aylık enflasyona refah Payı eklenecek ve yeni asgari ücret belirlenecek. Buna göre de 2024 Ocak ayı asgari ücret 15707 TL olacak.

Hükümetin masasında bulunan 5 asgari ücret formülüne göre ise hedeflenen enflasyon oranı göz önünde bulundurulacak. Bu durumda refah Payı hariç net asgari ücret 15165 TL olacak.

asgari-ucret-zammi-2.jpg

YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Peki yeni asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret zammı için asgari ücret tespit Komisyonu aralık ayı başında toplanacak. Komisyonun gerçekleştireceği toplantılar sonucunda uzlaşmanın sağlanması bekleniyor. Ancak uzlaşma olmaması halinde asgari ücret için hakem heyetine gidilecek. Aralık ayı sonuna kadar yeni asgari ücretin belli olacağı tahmin ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir