Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Erken Emeklilik Fırsatı: 2160 Gün Prim Desteği

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Erken Emeklilik Fırsatı: 2160 Gün Prim Desteği
Türkiye'de staj ve çıraklık sürelerini tamamlayan ancak EYT düzenlemesinden faydalanamayan yaklaşık 250.000 vatandaş için yeni bir umut doğdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla TBMM'ye sunulan yeni yasa teklifi, bu mağdurlara 2160 gün prim desteği

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi Türkiye’de milyonlarca vatandaşın heyecanla takip ettiği düzenlemelerden biriydi. Geçtiğimiz yıl mart ayında kabul edilen ve yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte çok sayıda vatandaş erken emeklilik hakkına sahip oldu. Şimdiyse EYT kıl payı kaçıran kişiler için erken emeklilik düzenlemesi büyük bir heyecanla bekleniyor. Yaklaşık 250.000 staj ve çıraklık mağduru da düzenleme bekleyenler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile TBMM’den geçen emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi milyonlarca vatandaşa erken emeklilik yolunu açtı. Yaklaşık 5 milyon kişi dilekçe vererek emeklilik hakkını elde ederken şimdiyse gözler staj ve çıraklık mağdurları için düzenlemeye çevrildi. Staj ve çıraklık mağdurlar düzenleme beklentisi uzun süreden beri devam ediyor. Yaklaşık 250.000 Kişiyi ilgilendiren düzenlemeye ilişkin yeni bir son dakika haberi var. Staj ve çıraklık sigortası için borçlanma yapmak artık mümkün olacak. Böylelikle 2160 gün prim desteği verilmiş olacak.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI YENİ EYT UMUDU

EET de kapsam dışı kalan staj ve çıraklık mağdurları uzun süreden beri hak arayış içine girmişti. Hükumetten yeni bir düzenleme bekleyen mağdurlar yeni bir yasa teklifinin Meclis’e sunulmasını bekliyordu. Şu ana kadar yeni düzenleme yapılmadı. Ancak mağdurları umutlandıran da bir çok açıklama bulunuyor. Son gelen bilgilere göre staj ve çıraklık sigortası süresi borçlanma kapsamına alınacak. Yani kadınlar staj ve çıraklık sigortası için doğum borçlanması yapabilirken erkeklerde askerlik borçlanması yapabilecek.

İKİ YIL İLE ALTI YIL ARASI ERKEN EMEKLİLİK

Böylece staj ve çıraklık sigortası mağdurları için iki yıl ile altı yıl arası erken emeklilik imkanı mümkün olacak. Çünkü kadınlar her çocuk için iki yıl olmak üzere toplamda üç çocuk için 6 yıl doğum borçlanması yapabiliyor. Erkekler ise 24 aya kadar askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkına sahip oluyor.

STAJ VE ÇIRAKLIK DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

100 binlerce kişinin büyük bir heyecan ve umutla beklediği staj ve çıraklık sigortası düzenlemesinin şubat ayında TBMM’de kabul edilmesi bekleniyor. Meclis 16 Ocak’tan itibaren yeniden çalışmaya başlamıştı. Meclis gündeminde ise çok sayıda torba yasa maddesi görüşülmeyi bekliyor. Bu maddelerden biri de staj ve çıraklık mağdurlarını yakından ilgilendiren düzenleme olacak. Şubat ayinin ortalarına kadar düzenlemenin yasalaşacağı tahmin ediliyor. Böylece 250.000 vatandaş için yeniden erken emeklilik umudu doğmuş olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir