Milyonlarca EMEKLİYE Zam Şoku! AK Partili isim bile isyan etti

Milyonlarca EMEKLİYE Zam Şoku! AK Partili isim bile isyan etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca emekliyi ilgilendiren %5 oranındaki ek zam kararını açıklaması, kamuoyunda ve AK Parti içerisinde tartışmalara yol açtı.

TÜİK’in 3 Ocak tarihinde %64,77 olarak açıkladığı 2023 yılı enflasyon rakamının ardından memur ile emeklilerin maaş artış oranları da belli olmuştu. Bu kapsamda SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin 2024 zam oranı %37,57 olarak belirlenmiş ve bu oran kamuoyunda ek zam beklentisine yol açmıştı.

Beklentilerin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları çalışmalara başladıklarını duyurmuş ve bugün düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından da emekliye verilecek ek zam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

EMEKLİYE NE KADAR EK ZAM VERİLDİ?

Kabine Toplantısı sonrasında herkesin dört gözle beklediği ek zammı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nispeten daha düşük artış alan SSK ve BAĞ-KUR emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor." İfadelerini kullandı.

Ancak %5 oranında yapılan bu ek zam da milyonlarca emeklinin beklentisini karşılamadı…

AK PARTİLİ İSİM AÇIKLANAN ORANA İSYAN ETTİ

Emekliye yapılan %5 oranındaki ek zam yeni tartışmalara neden olurken, eski AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar da duruma sessiz kalmadı. X hesabı üzerinden konuyla ilgili paylaşım yapan ve verilen zammı yetersiz bulan Tayyar, şu sözlerle isyan etti:

“SSK ve Bağkur emekli maaşlarına ilave yüzde 5 zam yapıldı. Emekli maaşındaki alt sınır da 7.500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı. Lafı eğmeden bükmeden ifade etmek gerekirse bu rakamlar beklentilerin altında kaldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlukları biliyorum, imkanların zorlandığının da farkındayım. En azından emekliler arasındaki farklılık ortadan kaldırılmalıydı. İyi olmak kolaydır, zor olanı adil kalmaktır. Bu zoru başarmalı, adil davranabilmeliydik.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir