Konut kredisinde müjde! Düşük faizli konut kredisi Ekim'de geliyor!

Konut kredisinde müjde! Düşük faizli konut kredisi Ekim'de geliyor!
Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'ndan müjde açıklandı. Ekim ayında kamu bankaları konut kredisinde faiz oranlarını indiriyor!

Ev almak isteyen vatandaşlara müjde! Bankaların yüksek faizi nedeniyle sadece bir hayal olan ev alma düşüncesine Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'ndan beklenen müjdeli haber geldi.

Ev fiyatlarının uçuşa geçmesi, bankaların yüksek faiz oranları derken vatandaş artık konut kredisi çekmeyi tamamen unutmuştu. Ancak müjde haber Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'dan geldi. Konut kredilerinin faizlerinin oranın yüzde 3.23 seviyelerine yükselmesi sonrası vatandaşlar konut kredisini artık başvurmaz olmuştu. BDK'dan beklenen hamle geldi. Vatandaşların yüksek faizleri isyanı sonrası Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) harekete geçti.

GELECEK AY YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR!

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Ekim ayında yüksek vadeli, düşük faizli konut kredileriyle ilgili kararı yürürlüğe sokacak. Vatandaş uzun zamandır yanına yaklaşamadığı konut kredisine başvurabilecek!

Yükselen banka faizlerine çıkan sesler sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı ile BDDK, ev sahibi olmak isteyen vatandaşın sesini duydu ve uygun kredilendirme sistemi için çalışmasını sonlandırdı. Aynı zamanda proje kapsamında dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için de seçenekleri içerecek.

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, konut kredilerinde ikinci konut almak isteyenlere yönelik kısıtlamalar getirmişti. Bu durumda değişiyor. İlk kez ev alacak vatandaşlar kamu bankalarından düşük faizli kredi çekebilecek. Bu kredilerin hem düşük faizli hem de uzun vadeli olması için talimat verildi. Böylelikle dar ve orta gelirli vatandaşlara uygun ödeme koşulları sağlanarak ev sahibi olma fırsatı sunulacak.

Peki Ekim ayında yenilenecek olan konut kredilerinde faiz ve vade oranları ne kadar olacak? BDK, Ekim ayında açıklanacak olan krediler için belirlenen hedefi de duyurdu. Buna göre ilk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yüzde 1.20 faiz oranı ve 180 ay vade seçenekleri uygulanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir