Emekliye Cumhurbaşkanı müjdesi! En düşük emekli maaşı 12.000 TL oluyor

Emekliye Cumhurbaşkanı müjdesi! En düşük emekli maaşı 12.000 TL oluyor
Emekli maaşlarına yeni zam cumhurbaşkanı müjdesi ile geldi. En düşük emekli maaşı 12.000 TL yükseliyor. Emekliye ek zam detayları haberimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi emekli maaşları için bir çok vaatte bulunmuştu. Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz emekliye yapılan zammı da etkilemiş ve temmuz ayında yapılan zam oranları %25’te kalmıştı. Bir süredir emekli vatandaşların bu konuda tepkileri sürüyordu. Uzun zamandan beri beklenen emekliye ek zam konusu nihayet gündeme geldi. Ancak bu konu tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Emekli maaşına zam tartışmaları sürerken yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Hükümetin aklındaki emekli maaş zammı ile ilgili uzman isimlerden çok önemli yorumlar ve tahminler geldi. Uzmanlar genellikle Ocak 2024’te yapılacak olan yerel seçimleri işaret ediyor. Yerel seçimlere doğru geri sayım devam ederken emekliye ek zam konusunda rakamlarda yükseliyor. Uzmanlara göre hükümet emeklinin gönlünü alacak. Bu nedenle de Ekim ayında yapılan arasam rekor düzeyde olacak. Peki emekliye ekim’de ne kadar zam geliyor? Emekli maaşları ne kadar artacak? En düşük emekli maaşı son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde…

emekliye-seyyanen-zam-2.png

YEREL SEÇİM ÖNCESİ EMEKLİYE REKOR ZAM

Ocak 2024’te yapılacak olan yerel seçimlere doğru geri sayım devam ediyor. Yerel seçimler aynı zamanda emekler için de önemli. Çünkü temmuz ayında yapılan zamların yetersiz kalması nedeniyle emekliler hükumete karşı büyük bir kırgınlık yaşamıştı. Hükümet de emeklinin gönlünü alabilmek amacıyla yerel seçim öncesi yeni bir zam düzenlemesi yapmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emekli zammı konusunda ilk net açıklama geçtiğimiz günlerde geldi. Emekli maaşlarına yapılacak ara zam Ekim ayında gelecek. Emeklinin gönlünü almak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaylarına talimat vererek tüm şartların zorlanmasını istedi. Hazine ve maliye bakanlığı ile çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı da bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.

emekli-aciklama-2-001.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12.000 TL OLACAK

Özellikle temmuz ayında en düşük emekli maaşına zam yapılmaması büyük bir hayal kırıklığına da sebep olmuştu. Hükümetin emekli zammı konusunda ilk önceliği en düşük emekli maaşı olacak. Bu konuda da masada iki rakam bulunuyor. En düşük emekli maaşının 10.000 TL ya da 12.000 TL olması gündemde. İki bakanlık tarafından yapılacak olan çalışmaların tamamlanması sonrasında net bilgiler ortaya çıkmış olacak.

En geç Ekim Ayı’nın ilk haftasında konuyla ilgili açıklamanın hazine ve maliye bakanlığı ile çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. Bakanlıklar emeklinin bütçesini rahatlatması için tüm şartları zorlamaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir