4A, 4B, 4C Emeklilerine Temmuz 2024 Emekli Maaşlarına Büyük Zam Geliyor!

4A, 4B, 4C Emeklilerine Temmuz 2024 Emekli Maaşlarına Büyük Zam Geliyor!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın açıklamaları ve enflasyon verileri ışığında, Temmuz 2024'te emekli maaşlarına yapılacak zamların detayları şekillenmeye başladı.

Emekli maaşlarına dair zam konusu gündemin öncelikli maddelerinden biri haline geldi.

Milyonlarca emekli, Temmuz 2024 döneminde beklenen zam haberiyle umutlanıyor. Hükümet, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu zam kararı için çalışmalara başladı. En yetkili isimlerden zaman zaman açıklamalar gelmekte.

Cevdet Yılmaz Açıklama Yaptı!

Emekli maaşlarına yapılacak olan zamla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarda bulunarak şunları dile getirdi: “Çalışma Bakanlığımız emeklilerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu sadece maaş zammı değil, bu yıl Emekliler Yılı ilan ettik. Bu kapsamda emekli vatandaşlarımıza müjdeler vereceğiz. Enflasyona göre yapılacak emekli zammının yanı sıra ek artışlar da yapılacak. Ayrıca, sosyal haklar çerçevesinde emeklilere birçok imkan sunulacak. Bu imkanlar doğrudan emeklilerin bütçelerini etkileyecek.”

Emekli maaşları için zam çalışmalarının sürdüğünü belirten Yılmaz, “Emeklilerimizin maaşlarına 6 aylık bir artış yapıldı ve yüzde 50’ye varan iyileştirme sağlandı. Bu zam, geçerli olduğu 6 aylık dönemi kapsıyordu. Temmuz ayında bir değerlendirme daha yapılacak ve gerekli ayarlamalar gerçekleştirilecek. Emeklilerimizi memnun edecek kararlar alınacak ve ülkemizin artan imkanları emeklilerimizle paylaşılacak. Bu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecek.” şeklinde konuştu.

Emeklilere Yüzde Kaç Zam Verilecek?

Emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. İlk olarak enflasyon verileri dikkate alınıyor. 2024 yılının ilk 6 ayındaki enflasyon oranı doğrudan emekli maaşlarına yansıtılacak. Şimdiden, yüzde 15,05 oranındaki enflasyonun emeklilere yansıtıldığı belirtiliyor. Kalan 3 ayda gerçekleşecek enflasyon da bu rakama eklenerek zam oranı belirlenecek. Beklenen oranın yüzde 25 civarında olması tahmin ediliyor.

Emeklilere sadece enflasyon farkı değil, bir de refah payı artışı yapılacak. Bu artışın oranı hükümetin inisiyatifinde olup, yaklaşık yüzde 5 civarında olması bekleniyor. Bu şekilde, emekli maaşlarının Temmuz 2024 döneminde toplamda yüzde 30 artması öngörülüyor.

En Düşük Emekli Maaşı Zamlandı!

En düşük emekli maaşı konusu da merak ediliyor. 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının 12.500 TL’ye çıkarılacağına dair hazırlıkların yapıldığı belirtiliyor. Bu müjdeli haberlerin yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.