O hatayı yapan öğrenciler hiçbir koşulda sınıf geçemeyecek

O hatayı yapan öğrenciler hiçbir koşulda sınıf geçemeyecek
20223/ 2024 Eğitim Öğretim Yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde öğrencilerin yıl boyu yaptıkları devamsızlıklar ve ders notları ciddi bir değerlendirme sürecinden geçecek. Söz konusu değerlendirme sürecinin sonunda başarısız olarak belirlenen öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Peki hangi öğrenciler sınıf tekrarına bırakılacak? Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son zamanlarda yapılan düzenlemeler ile devamsızlık konusu sıkı takip altına alındı. Devamsızlıklar okul yönetimlerince beşinci, onuncu, on beşinci, yirminci günlerde ailelere bildirilir. Bildiriler resmi yollarla yapılmak zorundadır. Ailelere resmi olarak devamsızlık mektupları dijital ortamlar üzerinden veya posta yoluyla bildirilmelidir.

İlköğretim öğrencileri için devamsızlık sınırı 20 gün olarak belirlenmiştir. Ortaokul öğrencileri 20 gün devamsızlık yapmaları durumunda söz konusu öğrenciler, sene sonu öğretmenler kuruluna kalırlar ve kurul kararı ile sınıf geçerler. Ya da sınıf tekrarı yaparlar.

Lise öğrencileri ise devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Söz konusu kuralların hiçbirinde esneme yapılmayacağı bakanlık tarafından ayrıca bildirildi.

Alanya Medya / ÖZEL HABER